Charakterystyka czerniaka


Czerniak złośliwy jest najbardziej złożony spośród wszystkich nowotworów skóry oraz wymaga innego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego niż inne nowotwory skóry.



 
  Wpływ promieniowania ultrafioletowego na rozwój czerniaka

Promieniowanie UV pobudza komórki warstwy podstawnej skóry do wytwarzania związków chemicznych zwanych czynnikami wzrostu, które z kolei hamują odpornościowe mechanizmy obronne i prowadzą do powstawania niewidocznych zmian w ludzkim DNA.


Komórki leżące w warstwie podstawnej skóry, na granicy skóry właściwej i naskórka, są stale aktywne: produkują nowe komórki płaskonabłonkowe i melanocyty, aby zastępować nimi te, które zakończyły już wyznaczone zadania. Żeby produkcja ta przebiegała nieprzerwanie i bez zakłóceń, komórki wyposażone są w wewnętrzny mechanizm, który w fabryce można by nazwać kontrolą jakości. Każda komórka rozpoznaje, kiedy coś zaczyna się w niej „psuć” – może to być zakażenie lub zmiana zapoczątkowująca rozwój raka. Z chwilą, gdy komórka otrzyma odpowiedni sygnał, „popełnia samobójstwo” w procesie zwanym apoptozą (zaprogramowanej śmierci komórki). Apoptoza jest odpowiedzialna również za to, że skóra zachowuje prawidłowy kształt.



Jednym z działań promieni słonecznych na skórę jest hamowanie apoptozy. Komórki uszkodzone przez promieniowanie ultrafioletowe nie mogą rozpoznawać wczesnych zmian prowadzących do rozwoju raka.  Zamiast tego dalej się mnożą i produkują coraz więcej komórek potomnych, którym przekazywany jest ten sam błąd. Komórki niepodlegające apoptozie rozmnażają się szybciej niż te leżące wokół nich. Pierwszym objawem tego stanu jest guz bądź guzek, pogrubienie lub niegojące się owrzodzenie skóry.

Promienie te powodują w skórze „włączenie” melanocytów, które zaczynają wytwarzać melaninę. Spełnia ona rolę wewnętrznego przeciwsłonecznego kremu chroniącego przed wystąpieniem uszkodzeń. Promienie słoneczne „uruchamiają” także komórki warstwy podstawnej, aby wytwarzały komórki płaskonabłonkowe tworzące zewnętrzną warstwę na skórze. Które przekształcają się w keratynową warstwę ochronną i również chronią przed uszkodzeniem wywołanym ekspozycją na słońce.


Jeśli na skórze posiada się wiele znamion barwnikowych, lepiej unikać bezpośredniego kontaktu skóry z promieniami słonecznymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz